עובדות על מדוזה לחיות מחמד: מדוזה הפוכה (Cassiopeia Xamachana)

/
/
/
63 Views

מדוזות הפוך (Cassiopeia xamachana) הן חבר נוסף מסדר Rhizostomae. שם המין, xamachana, פירושו ג'מייקני למרות שבית הגידול הטבעי שלהם אינו בלעדי בשום אופן למים ג'מייקה. אוכלוסיות קיימות ברחבי מפרץ מקסיקו והקריביים, כמו גם לאורך המעילים של פלורידה. הם גם נמצאים באמצע הדרך על פני הגלובוס באוקיינוס ​​השקט. למרות שאינן ילידי מים אלה, מדוזות הפוכה הוצגו לאיי הוואי במהלך מלחמת העולם השנייה, ככל הנראה מפוליפים ממדוזות המחברים את עצמם לבטן של ספינות מלחמה שחזרו מהפיליפינים.

מין זה נפוץ במים טרופיים רדודים וחמים כמו ביצות מנגרובים. הם נקראים לעתים קרובות מדוזות מנגרובים מכיוון שהם נמצאים לעתים קרובות בהצטברויות גדולות באזורים ביצות אלה. שלא כמו מינים רבים של מדוזות, ג'לי הפוך הם ימיים לחלוטין. אף אחד מהם לא נמצא במים מליחים או מתוקים.

הג'ובות הללו מבלות את חייהם בצורה שונה לחלוטין מרוב המדוזות. מדוזות בדרך כלל מבלות חלק ניכר מזמנן בסחף חופשי על זרמי האוקיינוס. מדוזה הפוכה שוחה חופשית עד שהן מגיעות לגובה של כ-2 ס"מ. ואז הפעמון שלהם מתהפך והם שוקעים לקרקעית קרקעית האוקיינוס. משם הם יבלו את רוב חייהם הבוגרים הפוך על המצע הבוצי כשהמחושים שלהם מופנים כלפי מעלה כדי ללכוד את הזואופלנקטון הנוכחי מעמודי מים.

בדומה לג'ליות כחולות, למדוזות הפוכה יש קשר סימביוטי עם זואוקסנתלים. זוהי אותה סימביוזה שמתרחשת עם מיני מדוזות ואלמוגים רבים. בנוסף לאספקת חומרים מזינים חיוניים, אצות הזהב הללו גם מייצרות חמצן כדי לעזור לתמוך בתפקודים מטבוליים בדרכי הנשימה שהמדוזה צריכה כדי לשרוד בסביבות דלות בחמצן. יש לכך חשיבות מיוחדת למדוזות הפוכות מכיוון שהן מבלות את רובן המוחלט של חייהן במצע בוצי וחייבות לסמוך על האוכל שלהן כדי להגיע אליהן. בגלל הרגלי האכילה המיוחדים שלהן, מדוזות הפוכה נמצאות בדרך כלל במים עשירים בחומרי מזון עם ריכוזים גבוהים של חומר מתכלה כדי לתמוך בצוות הזואופלנקטון בתוך סביבות ביצות אלו, של מים מלוחים.

לג'לי הפוך יש פעמונים שטוחים בצורת צלוחית. המטריות שלהם בדרך כלל בצבע אפור ירקרק או כחול. יש להם דיכאון מרכזי או אקסטרליה בפעמון. האקסטרליה פועלת כמכשיר יניקה כדי לעזור להם להישאר מעוגנים לקרקעית האוקיינוס. במקום פתיחת פה בודדת, יש להם 4 זרועות פה מסועפות. לזרועות אלו מראה מצומצם דמוי תחרה בדומה להרבה ירקות ירוקים בעלי עלים. הם מכונים לעתים קרובות מדוזות ראשי כרוב בגלל הנספחים הללו. הוא האמין כי מין זה מזין מסנן וגם מסתמך על צורה כלשהי של ספיגה של חומרים מזינים מומסים ישירות מהמים כדי להשלים את הצרכים התזונתיים שלו.

מדוזות הפוכה אינן מזריקות ישירות את הטרף שלהן כמו רוב המדוזות. הנמטוציסטים שלהם (תאים צורבים) נשלטים על ידי ה-cnidocil. זה שווה ערך למשגר רימונים המופעל מכני או כימי. התאים הצורבים המשוגרים מהקנידוקיל מייצרים קנידובלסט שידמם או ישתק טרף בסביבה הקרובה. לאחר מכן המדוזה מתחילה לבלוע את הטרף שלהן עם פתחי הפה העיקריים שלהן. ברגע שהטרף מצטמצם לשברי מזון, חלקיקי תזונה אלו מועברים לפיות משניים לעיכול נוסף.

הקנידובלסטים של המדוזה מתפקדים גם כמנגנון הגנה עצמית. אם יפריעו בפתאומיות, קבוצות גדולות של הג'לי הללו ישגרו את עצמן כלפי מעלה מקרקעית האוקיינוס ​​וישחררו את הנמטוציסטים שלהם. שחרור ארס מסיבי זה למים בדרך כלל מספיק כדי להדוף טורפים פוטנציאליים. התרכובת הרעילה היא בדרך כלל חסרת משמעות לבני אדם. זה עלול לגרום לתחושת גירוד או עקצוץ בעור או פריחה אצל אנשים הרגישים יותר לארס.

מדוזה הפוכה יכולה להגיע לקוטר של עד 14 סנטימטרים בטבע. בשבי פוטנציאל צמיחה מקסימלי של 8 אינץ' הוא ריאלי יותר. בהתאם לגודלם בשבי, ניתן להאכיל מדוזות הפוך, זואופלנקטון, או חסרי חוליות קטנים ודגים. על מנת לאפשר לאצות הסימביוטיות שלהם לבצע פוטוסינתזה כראוי, מומלצת מאוד מערכת תאורה המתאימה למיכל שונית ימית. לג'לי אלה יש סבילות לטמפרטורות גבוהות יותר מאשר לרוב מדוזה ה-scyphozoan. ניתן למצוא מדוזה או מדוזות בוגרות כל השנה. עם זאת הטמפרטורה האופטימלית עבור ג'לי מבוגרים אלה היא בין 75-78 F. זה מדמה את שיא העונה למבוגרים. מדוזה הפוכה מתפרצת בדרך כלל במהלך הקיץ או בתחילת הסתיו. בעוד שרוב הסקיפוזואנים מתפרעים במהלך חודשי החורף.Source by Stephen J Broy

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Copyright at 2022. www.mhantena.com All Rights Reserved