היסטוריה קצרה של כסף אלקטרוני

/
/
/
30 Views

כסף אלקטרוני הוא המצאה עדכנית שמשמעותה שניתן להחליף מטבע עם ערך אמיתי במזומן מסורתי; במקום זאת הוא לגמרי וירטואלי או דיגיטלי. זוהי המצאה חדשה בהיסטוריה של כסף ומסחר. כסף אלקטרוני קיים רק בפורמט דיגיטלי ומבוסס בעיקר על האינטרנט או על כרטיסים חכמים שיש להם תיעוד של ערכם המאוחסן. העסקאות הנעשות באופן אלקטרוני ידועות בשם כסף אלקטרוני. שמות דומים לכסף אלקטרוני הם מזומן אלקטרוני, כסף אלקטרוני, כסף דיגיטלי, מטבע דיגיטלי או מזומן דיגיטלי.

עידן המחשבים איפשר את יצירת הכסף. זה התחיל עוד בשנות ה-60 כאשר IBM ואמריקן איירליינס יצרו מערכת בשם SABER (סביבת מחקר עסקית למחצה אוטומטית), זה אפשר למשרדים של אמריקן איירליינס מצוידים בטרמינלים המחוברים לקווי טלפון ועזרה לסוכנויות לבדוק את זמני הטיסה, זמינות המושבים, ו לאחר מכן בצע הזמנות באופן אלקטרוני שניתן לשלם באמצעות מערכת של זיכויים.

בנקים באמריקה ובאירופה החלו להשתמש במחשבי מיינפריים בשנות ה-70, זה עזר להם לעקוב אחר עסקאות. זו הייתה מערכת שהוכיחה את עצמה כהצלחה בינלאומית כאשר היה צורך בהמרת מטבעות.

הצריכה של כסף אלקטרוני הבחינה לראשונה בצרפת בשנת 1982 עם הצגת שירות Minitel. ארה"ב ובריטניה פיתחו שירות טקסט טלפון בסיסי שעזר לטלוויזיות להציג טקסט ישירות על מסך הטלוויזיה כמו חדשות, מדריכי תוכניות, תוצאות של תוכניות משחקים או עדכון מזג אוויר. הטלטקסט היה שירות מאוד שימושי ופשוט לכיוון אחד.

שירות Minitel הצרפתי השתמש בטרמינל מטומטם עם מודם מובנה, השירות פעל על גבי קווי טלפון סטנדרטיים והמסופים צוידו במקלדות AZERTY מלאות. המנויים הקלידו הודעות או חיפשו שאילתות. מסופי Minitel אלה ניתנו בחינם ליותר מ-9 מיליון משקי בית כדי לעודד יזמים עסקיים. התשלום יכול להתבצע באמצעות כרטיס אשראי או לחייב את חשבון הטלפון. זה סימן את השימוש הראשון בכסף אלקטרוני בשוק הצרכני.

בשנת 1979, שירות מעט דומה הושק בבריטניה בשם Prestel. זה נתמך בציוד היה יקר וזה חייב את הלקוחות להתקשר ולתאם תשלום בטלפון. שירות המכונה Homelink החל בשנת 1983 בתמיכת הבנק אוף סקוטלנד ונוטינגהאם בניין החברה. בעלי החשבון יכלו להירשם לשירות מיוחד של Prestel שאפשר בנקאות מקוונת. זה סימן את השימוש המתועד הראשון בכסף אלקטרוני.

שנת 1991 ראתה את כניסת האינטרנט לשוק הצרכנים והתפרקה של רשת Arpanet. לא חלף זמן רב עד 1992 כאשר אמריקה אונליין ניצלה את האינטרנט החדש והחלה להציע שירותים קמעונאיים ישירות למנויים שלהם שיכלו לשלם באמצעות כרטיס אשראי.

שנת 1994 עשתה קפיצת מדרגה של אמונה שהאינטרנט יעזור לעסקים. פיצה האט אימצה מודל זהה ששימש את Peapod כדי לאפשר הזמנת פיצה מקוונת עם בחירה של תשלומים כמו כרטיס אשראי דרך האינטרנט או במזומן במשלוח.

סוף שנות ה-90 הוכיח את עצמו כרגע חיוני לכסף אלקטרוני. Amazon.com הושק בשנת 1995 ו-PayPal הוקמה בשנת 1998. זה עשה תשלום נוח וקל של כסף באינטרנט ללא כל סיכון לגניבת מספר כרטיס אשראי. החידוש של PayPal היה להציע ללקוחות חשבון וירטואלי שניתן לטעון באמצעות כרטיס אשראי או העברה בנקאית. לאחר מכן נעשה שימוש בכתובות אימייל כדי לקבל ולשלוח כסף. השירותים של PayPal סימנו התחלה ייחודית של כסף אלקטרוני ששונה מעסקאות טלפון וכרטיסי אשראי מסורתיות מקוונות.

יתר על כן, המודל של PayPal הועתק על ידי ספקים אחרים עם רעיונות חדשים להבטחת כספי לקוחות באמצעות תקן זהב, כסף, פלטינה או פלדיום. עם זאת, שליחה וקבלה של תשלומים עם כתובת דוא"ל הייתה גמישה.

ניתן להחליף מטבע וירטואלי מגובה במתכות יקרות לכל מטבע נתמך. eLibertyReserve, e-gold ו-Webmoney הפכו לספקיות הכסף האלקטרוני הגדולות בגיבוי הזהב.

המטבעות הפרטיים גם התרבו בעידוד הביקוש לצורה כלשהי או לשוק כלשהו במשחקים מרושתים כמו World of Warcraft ו-Second Life. מאז, מטבעות פרטיים התפתחו בפורומים רבים ובשירותי מנהלי אתרים כאמצעי להצעת פרסום בקרב חברים.

הכסף האלקטרוני המוצלח ביותר הוקל באמצעות כרטיסי ערך מאוחסנים הנקובים במטבע מקומי. צבא ארה"ב עיצב כרטיס ערך מאוחסן בשם Eagle Cash שסיפק מקדמה על הרווחים של החייל. הונג קונג גם עיצבה כרטיס ערך מאוחסן לרכישה מהירה של כרטיסי רכבת תחתית המתקבלים גם ככרטיס מזומן דה-פקטו על ידי קמעונאים רבים בעיר.Source by Tauqeer Ul Hassan

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Copyright at 2021. www.mhantena.com All Rights Reserved