אופנה בת קיימא – הסתירות הרבות

/
/
/
32 Views

במובנים רבים המילים בר-קיימא ואופנה לא ממש מתיישבות יחד. שמעתי אופנה בת קיימא מתוארת גם כאוקסימורונית וגם כסתירה ואולי זה נכון. האם זה באמת אפשרי שתעשיית האופנה תהפוך לבת-קיימא?

חלק מהבעיה עם המונח אופנה בת קיימא היא ש'אופנה' משמשת לעתים קרובות לתיאור טרנדים המשתנים ללא הרף ואף קשורה ל'אופנה מהירה', המונח המשמש לתיאור הלבוש הנמוך או הזול שיוצר במהירות כדי להגיב ל הטרנד האחרון נלבש לעתים קרובות רק פעם אחת או פעמיים לפני שהושלך. ההשלכות האתיות והסביבתיות של ביגוד מסוג זה מוכרות היטב כאשר משאבים יקרי ערך מבוזבזים ועובדים בשרשרת האספקה ​​עוברים יחס לא נכון כדי להבטיח ביגוד בעלות נמוכה המיוצרים במהירות. למרות הקונוטציות השליליות הרבות שעשויות להיות למילה אופנה, אם אתה לוקח אותה יותר כמילה כללית המשמשת לתיאור בגדים, אז זה כמעט אפשרי שתהיה אופנה בת קיימא, אם כי אולי לא לגמרי כי ייצור של כל לבוש יהיה השפעה על הסביבה גם אם קטנה יחסית.

עם בלבול אפילו לגבי שם המוצר, זה לא ממש מפתיע שרוב הקונים לא יכולים להיות מוטרדים עם אופנה בת קיימא, ובמקום זאת מעדיפים להישאר עם מותגי האופנה שהם מכירים למרות שהם יודעים שלעתים קרובות הם פועלים בדרכים לא בנות קיימא ולא אתיות. אבל הסתירה לגבי השם 'אופנה בת קיימא' היא רק ההתחלה. יש כל כך הרבה סתירות אחרות והרבה בלבול הקשורים לזה.

קחו למשל אופנה טבעונית. להיות טבעוני נחשב בדרך כלל לדרך חיים אתית ובת קיימא, לא רק להפחית את הסבל הנגרם לבעלי חיים במערכת החקלאית אלא להפחית את טביעת הרגל הפחמנית והזיהום הנגרמים מחקלאות. לכן זה עשוי להדהים חלק שאופנה טבעונית היא לא בהכרח האופציה האתית והמקיימת ביותר. נעליים טבעוניות עשויות להיעשות ללא שימוש במוצרים מן החי, אך אין זה אומר שהן נוצרו במפעלים אתיים או באמצעות חומרים בני קיימא, למעשה החומרים הסינתטיים המשמשים במקום עור מזיקים לרוב לסביבה בדרכם שלהם. אם אתה רוצה להיות בטוח לחלוטין שהנעליים או התיקים הטבעוניים שלך הם אתיים וברי קיימא לחלוטין, תצטרך לחפש מותג שישים לב לכל הנושאים הללו.

הבא ברשימת הסתירות והבלבול סביב אופנה בת קיימא הוא הרעיון של אופנה אתית. מותגי אופנה אתיים רבים תומכים במטרות טובות שונות ברחבי העולם ומעצימים אנשים ליצור פרנסה בת קיימא. אולם כדי לתמוך במטרות הגדולות הללו, זה כן כרוך בקניית בגדים, אולי בגדים שאנחנו לא באמת צריכים או אולי לא עשויים מבדים ברי קיימא. ככל שנקנה יותר, כך נעזור יותר למטרות הגדולות הללו, אך גם אנו צורכים יותר. אוספים המסומנים כבני קיימא עשויים להיות עשויים מבדים ידידותיים לסביבה אך אין בכך ערובה שהם יוצרו בצורה אתית. במצב זה נותרה לנו המשימה הקשה להחליט מה הכי חשוב מבחינת קיימות כלכלית וחברתית או סביבתית. אופנה אתית מיוצרת לרוב במדינות רחוקות; זהו ניגוד נוסף לאופנה מתוצרת מקומית, אשר נחשבת לרוב לבת קיימא יותר בגלל ההשפעה הסביבתית של התחבורה שלה. בגדי יד שניה ובגדי וינטג' שוב מציעים דילמה, למרות שהם כנראה האופציה הכי ברת קיימא, הם עושים מעט כדי להקל על העוני ברחבי העולם, למרות שבמקרה זה קניות בחנויות צדקה עשויות להיות התשובה להפחתת ההשפעה הסביבתית ולתמיכה בתוכנית משתלמת גורם.

הנושא של אופנה בת קיימא הוא נושא מורכב והבלבול סביבו משמש לעתים על ידי מותגים כדי לשטוף ירוק לצרכנים על ידי שימוש במונחים "אקולוגי" ו"בר קיימא" כדי לתאר בגדים או קולקציות שעשויות לעזור בצורה אחת אך לא אחרת. על מנת להילחם בספקנות וחוסר אמון באופנה בת קיימא, צריכה להיות דרך ברורה וקלה להבנה של תיוג ותיאור מוצרים. המילה אופנה בת קיימא היא כללית מספיק כדי לומר כמעט כל דבר כאשר משווקים חכמים משתמשים בה וגורמים לבלבול בקרב הצרכנים. המונח בר-קיימא גם פשוט לא ממש מרגש את מי שמחפש לקנות אופנה.

עם זאת, ישנם שפע של מותגי אופנה חדשניים שם בחוץ שהם חלוצים בדרכים חדשות לעבודה במונחים של אתיקה וקיימות; רק צריכה להיות דרך לתקשר את זה ללקוחות בצורה פשוטה וקלה להבנה.Source by Ceri Heathcote

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This div height required for enabling the sticky sidebar
Copyright at 2021. www.mhantena.com All Rights Reserved